Praktični saveti

Obroci sa povrćem i voćem koje će i deca voleti

Nekome je vreme provedeno u kuhinji čisto mučenje, dok je drugima to omiljeni deo dana. U svakom slučaju, kuvanje je neizbežno! Koliko se god oslanjali na druge kada je u pitanju naša ishrana, uvek dođe vreme kada varjaču moramo uzeti u svoje ruke, što je čest slučaj kada počnemo da kuvamo za svoju decu. Raznovrsna, zdrava i uravnotežena ishrana je neophodna za njihov rast i razvoj i to je opšte poznata činjenica. Međutim, manje nam je poznato da je kuvanje odlična prilika da budemo domišljati, originalni i kreativni, a da nam to ne mora uvek oduzeti puno vremena. Dajemo vam predlog kako da pripremite nekoliko zdravih, a jednostavnih obroka/užina.

Pire od karfiola – potrebno je skuvati karfiol, potom ga izmiksati ručnim mikserom i dodati na prethodno zagrejano maslinovo ulje. Dok se pire krčka možete ga posoliti, začiniti po želji (ukoliko ga volite, dodajte beli luk u prahu koji će ići odlično!), i na kraju dodajte malo pavlake. Za samo par minuta, pire je gotov! Može se jesti samostalno, uz neki mlečni proizvod ili kao prilog uz neko jelo.

Belo–zeleni omlet – još jedno brzo i zdravo jelo. Najpre je potrebno obariti neko zeleno ili belo povrće – zelenu papriku, brokoli, karfiol (izaberite jedno ili spojite sve) i staviti u nauljenu vatrostalnu posudu. Potom umutite belanca (za jednu osobu su dovoljna 3) i prelijte preko povrća. Možete dodati i praziluk da bude još ukusnije! Stavite sve u zagrejanu rernu i za 20 minuta je gotovo.

Miks pečenog povrća – samo ime govori dovoljno. Dakle, uzmite povrće koje vaši ukućani i vi najviše volite. U obzir dolazi brokoli, karfiol, prokelj, crveni luk, šargarepa, tikvice, plavi patlidžan, batat krompir, običan krompir, keleraba, sveža paprika, kupus, bundeva, pečurke… Postoji bezbroj kombinacija! Iseckajte na delove, prelijte maslinovim uljem, začinite omiljenim začinima (bosiljak, peršun, beli luk, mirođija, origano…) i ispecite u rerni. Ništa jednostavnije!

 

Zeleni mafini – ponovo zelena boja! Kažu da ova boja treba da dominira u našoj ishrani i mi se držimo toga! U testo za mafine idu 4 jaja, 7 supenih kašika ječmenog brašna (može i neko drugo), 2 dl vode ili jogurta, sitno naseckani sir i naseckana pileća prsa (po želji) i na kraju prethodno obarena blitva. Umesto blitve možete staviti i spanać, a količina je takođe proizvoljna. Na kraju dodati i kašičicu praška za pecivo i peći na 200 stepeni oko pola sata. Prijatno!

A sada sledi i nekoliko zdravih poslastica. 😊

Rafaelo kaša – za pripremu nam je potrebno najviše 2 minuta! Najpre izmiksati nekoliko banana, dodati kokosovo brašno i malo grčkog jogurta. Gotovo!

Domaće zdrave pločice – sa jedne strane imamo raznovrsno suvo voće (bez dodatih šećera), a sa druge orašaste plodove. Kada izmiksamo jedno, a odmah nakon i drugo, i spojimo ih, dobijamo puno energije i odličan ukus! Od orašastih plodova u obzir dolazi indijski orah, pečeni badem, pečeni lešnik, orasi, neslani kikiriki… Od suvog voća možemo upotrebiti suve kajsije, šljive, brusnice, smokve ili urme (one daju najslađi ukus). U smesu možemo dodati i kakao, rogač u prahu, susam, otopljenu crnu čokoladu, mleveni lan, kokos, izmiksanu bananu… Kombinovanjem ovih raznih sastojaka možemo stvoriti preko 10 divnih ukusa! Možemo oblikovati kuglice, kocke, pločice, trougliće, štapiće…

Domaća ovsena kaša – najpre je potrebno samleti ovsene pahuljice, a potom ih skuvati u prethodno zagrejanom mleku/vodi. Kuvanje traje nekoliko minuta, a količina koja je dovoljna za jednu osobu jesu 3 pune supene kašike i 1 šolja mleka/vode. Potom u kašu možemo dodati omiljeno sveže ili suvo voće, orašaste plodove, crnu čokoladu, cimet…

Pored toga što su jednostavna i zdrava, ova jela ostavljaju dosta prostora za izmenu, te stoga uključite maštu! Nadamo se da smo vam bar malo olakšali osmišljavanje sutrašnjeg menija. 😊